Opublikowany przez: Monika C. 2019-06-26 15:06:53
Autor zdjęcia/źródło: Przyczyną chrapania dziecka może być niedrożny nosek @Pixabay
Chrapać w czasie snu może nawet noworodek. Mało kto o tym wie, ale lepiej nie bagatelizować tych nieprzyjemnych odgłosów. Jeśli chrapanie utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ bardzo ważne jest ustalenie przyczyny i jak najszybsze wdrożenie leczenia.
Niektóre przyczyny chrapania u dzieci są takie same jak u dorosłych. Warto jednak skonsultować to z lekarzem. Najczęściej do chrapania u małych dzieci przyczyniają się:
Jeszcze czymś innym jest chrapanie nawykowe – gdy dziecko oddycha przez usta zamiast przez nos. Także lepiej go nie lekceważyć, ponieważ oddychając w ten sposób dziecko nie korzysta z naturalnych barier oczyszczających powietrze znajdujących się w nosie. Sprzyja to wdychaniu drobnoustrojów i zimnego lub zanieczyszczonego powietrza, a to z kolei sprzyja infekcjom.
Chrapanie jest przyczyną niewyspania i zmęczenia. Dziecko od rana jest senne i marudzi, często jest rozkojarzone, nie chce się bawić. Chrapanie, a przez to mniejsza ilość efektywnego snu, może być przyczyną częściowego niedotlenienia mózgu, problemów z pamięcią i koncentracją, a nawet opóźnieniem wzrostu.
Chrapania noworodkanigdy nie wolno bagatelizować, bo może prowadzić do bezdechów sennych – czyli zatrzymań oddychania, nawet kilkukrotnie w ciągu nocy. Przyczyną bezdechu sennego może być miękkość podniebienia, skrzywienie przegrody nosowej, przerośniecie migdałka, alergia lub otyłość. Jeśli twój noworodek wyraźnie chrapie, postaraj się nasłuchiwać czy nie ma przerw w oddychaniu dłuższych niż 3 sekundy – jeśli tak skonsultuj chrapanie noworodka z pediatrą, ponieważ mogą one świadczyć o bezdechu sennym ale i być przyczyną zespołu śmierci łóżeczkowej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.